Nikdo není dokonalý

Tak proč bych měl být já?

Radši budu nenáviděn kvůli tomu, kdo jsem,

než milován pro to, co nejsem.....

  • Podpatky dnes představují jeden z nejvýznamnějších symbolů ženské módy.....
  • Věděli jste přitom,  že podpatky jako první na svých botách nosili jezdci na koních, a to zejména proto, aby se lépe udrželi v třmenech sedel během střelby?
  • Má móda své limity ve společenských předsudcích, firemních dress kódech a nařízeních, anebo je cesta proti proudu času pokušením módy budoucnosti?
  • Když už byste podpatky osobně nenosili, zaujaly by Vás jako alternativní móda u jiných pánů?
  • Co nám vlastně, pánové, brání v nošení podpatků nejvíce? Osobní nezájem, společenské stereotypy,  nedostupnost vhodných velikostí či jenom prostě a jednoduše strach a stud?
  • Nebyl by nějaký ten "centimeter výšky navíc" společně se zpevněným postojem skutečným pokušením?
  • Zkusme zažít pocity všech těch průkopníků Rock-n-Rollu či Rocku, kteří se v minulosti rozhodli změnit svět a být rebely své doby, vědců, kteří se odvážili postavit církvi a veřejně hlásat opak všech v té době neprůstřelných teorií, postavme se na začátek nové éry.......
Ludvík XIV., Král Slunce

Jak to vše začalo?

Pravděpodobně společensky nejvýznamnější muž užívající si chůzi ve vysokých podpatcích byl Ludvík XIV., Král Slunce. Za jeho vlády doznalo společenského uznání pravidlo, že čím vyšší podpatky u čím červenějších bot jsou, tím mocnější je jejich majitel. V roce 1670 poté Ludvík XIV. dokonce vydal dekret, že boty s podpatky smí nosit pouze šlechtici.


Červené boty s podpatky tak za vlády Ludvíka XIV. představovaly symbol, že ten kdo je nosí, musí být natolik bohatý a mocný, že si své boty neušpiní a zároveň je schopný s nimi své nepřátele třeba i rozdrtit.


Ne zcela výjimečným veečrním standardem oblékání a symbolem bohatství byly podpatky u můžů a pánů ještě v prvních letech 20tého století, a to ještě v roce 1919, jak je vidět z následujícího portrétu z tohoto roku.

Gentleman v botách na podpatku


V každém případě, skutečné kořeny historie vysokých podpatků by nás zavedly až do Persie, kde bychom je nalezli na nohou jezdců na koních jako stabilizační prvek v třmenech sedel při střelbě za jízdy.


Chtěli byste si vyzkoušet chůzi v botách na podpatcích?





Men in Heels

Slavní a podpatky

Zcela přelomovým filem se v období konzervativní módy 50. a 60. let stal hvězdně obsazený titul "Někdo to rád horké / Some Like It Hot" z roku 1959, kde Tony Curtis a Jack Lemmon v podpatcích doslova excelovali.

Někdo to rád horké

V každém případě, podpatky na nohou pánů se znovuzrodily především jako obuv kovbojů těch nejslavnějších westernů stříbrného plátna v 50. letech minulého století.

A pak, věřte nebo nevěřte, když v 60. tých letech Barry Gibb, britský zpěvák, kytarista, skladatel, producent a člen skupiny Bee Gees stanul před soudem, měl na nohou právě tyto vysoké podpatky.....

Barry Gibb

Podpatky a boty na platformě nosili i členové hudebních skupin Beatles, ABBA, či Heavy Metalové skupiny Kiss, zpěváci David Bowie, Freddy Mercury a mnoho dalších.

Muži na vysokých podpatcích byli vidět ale i například v roce 2015, kdy se v podpatcích v rámci Pařížského týdne módy objevil napříkladrapper Kanye West a 8. února 2015 se v nich po červeném koberci v rámci udílení cen Grammy prošel i režisér a producent Jason Baum, nominovaný za nejlepší videoklip.

Jason Baum
Muž versus žena

Smějí muži nosit podpatky?

Nic na světě nemůže být větší životní výzvou než jedinečnost a unikátnost osobnosti v čemkoliv, co není jakkoliv komukoliv nebezpečné či pro jiného omezující.

Preferencí oblečení typického pro opačné pohlaví nikomu neubližuji, po nikom nestřílím, nechovám se agresivně, neobtěžují své okolí hlukem......

A když se to vezme kolem a kolem, co je vlastně typické....? Existuje jakékoliv nařízení, předpis, vyhláška či zákon určující, že toto je ženské a toto mužské? Neexistuje a existovat by nemělo......

Muži i ženy mohou nosit cokoliv a kdykoliv chtějí, přestože je bohužel třeba taktéž říci, že je tato myšlenka v naší společnosti zakořeněná jako veliké a významné tabu a spojená se sexistickými mýty. Však se stačí rozhlédnout po billboardech a jiných reklamních plochách......

Jediným zrcadlem naší osobnosti by měla  být přiměřená pravidla estetiky a proporcí tak, aby byla zachována vkusnost. Příklad? Barevné ponožky ano, ale ne s obrázky rodiny Simpsonů.

A tak by chtěl závěrem říci, podpatky ano, ale je třeba nezapomínat, že nemusí slušet každému (a to ani každé ženě) a neměly by v žádném případě vést k nevkusnosti, či dětinskosti daného člověka.